Yeni Range Rover Tanıtıldı (Bakmak Bedava)

Jaguar Land Rover, Range Rover ve Range Rover Sport dahil en büyük modelleri bile başarılı bir şekilde elektriklendirme konusunda kendinden emin görünüyor. Beşinci nesil Range Rover duyurusunun bir parçası olarak, 2024 yılında bir Range Rover EV’nin piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Land Rover Defender EV’nin yanı sıra Range Rover Sport EV ve Range Rover EV, şirketin altındaki en cesur araç projeleri olacak. Stratejiyi yeniden hayal edin.

MLA-Flex platformu, içten yanmalı motor modellerini, PHEV’leri ve BEV’leri destekleyebilir. Beşinci nesil modelin duyurusunda Range Rover EV için zaten bir onayımız var:

Jaguar Land Rover, Range Rover ve Range Rover Sport dahil en büyük modelleri bile başarılı bir şekilde elektriklendirme konusunda kendinden emin görünüyor. Beşinci nesil Range Rover duyurusunun bir parçası olarak, 2024 yılında bir Range Rover EV’nin piyasaya sürüleceğini doğruladı. Land Rover Defender EV’nin yanı sıra Range Rover Sport EV ve Range Rover EV, şirketin altındaki en cesur araç projeleri olacak. Stratejiyi yeniden hayal edin.

Ayrıca 2024 yılına kadar tamamen elektrikli, %100 elektrikli Range Rover’ı piyasaya süreceğimizi size bildirmekten ve duyurmaktan da büyük heyecan duyuyorum.

Lennard Hoornik, Jaguar Land Rover Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (26 Ekim 2021’de beşinci nesil Range Rover dünya prömiyeri)

JLR’nin Şubat 2021’deki yeni yönünü detaylandırmasından sonraki Soru-Cevap oturumunda bir analist, Range Rover BEV’leri bir öncelik olarak görüp görmediğini ve talep ve kârlılıkla ilgili risklere ilişkin görüşlerini sordu. Buna karşılık, İngiliz lüks otomobil üreticisinin CEO’su Thierry Bollore, hem Range Rover Sport EV’nin hem de Range Rover EV’nin karlı modeller olacağını belirtti.

Peki, programlarımızı, araç programlarımızı tasarlarken, hedeflerimize katkı açısından zararlı olacak karlılık düzeyinde tasarlamayı hayal bile etmediğimizi söyleyebilirim. Her markanın tüm modellerinin şirketin kârlılık hedeflerine katkıda bulunmasını istediğimizi sunumlarımızda da gayet net bir şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum. Yani, burada yanılma payı yok ve yapmayacağız. Biliyoruz, bu ürünlerle de doğru karlılığı alacağımızdan emin olacağız.

Jaguar Land Rover CEO’su Thierry Bollore

Tamamen yeni Range Rover tasarımı

Dış

2

Image 1 of 2

Tamamen yeni Range Rover, tasarım cephesinde dördüncü nesil modele göre evrimsel bir yükseltmedir. Silüeti, eski modelle neredeyse aynı görünüyor. JLR, dünya çapında övülen tasarımı yeni on yıl için biraz farklı bir ifadeyle geliştirdi.

Gerry McGovern liderliğindeki tasarım ekibi, Range Rover’ın kapaklı kaput, düz çizgiler, temiz ve zarif yüzeyler ve arkadaki karoserde belirgin incelik gibi kendine özgü özelliklerini korudu. Tahmin ettiğimiz gibi, sürtünme katsayısı (0.30 Cd) eski modele (0.34 Cd) göre yaklaşık %10 daha düşük, Mercedes GLS’yi (0.32 Cd) geride bırakıyor ve sınıfının en iyi aerodinamiğine sahip. JLR, bu önemli ölçüde daha düşük sürtünme katsayısı rakamıyla, tamamen yeni Range Rover’ın dünyanın aerodinamik açıdan en verimli lüks SUV’si olduğunu iddia ediyor.

Önde, tamamen yeni Range Rover daha ince farlar ve ızgara ile tüm genişliği kaplayan gövde renginde iki yatay çıta ile daha belirgin bir alt ızgara tasarımına sahiptir. Tasarımcılar, alt ızgaradaki keskin çubukların arasına ince LED sis farlarını düzgün bir şekilde yerleştirmişler. Radyatör ızgarasındaki yeni, boru benzeri ekler, ön paneldeki diğer tasarım öğelerinin daha ince ve daha geniş ayak izinin altını çiziyor. Yanlarda, Range Rover gömme kapı kollarına ve daha büyük ancak benzer bir sincap şekline sahip yeni bir yakıt kapağı kapağına sahiptir.

Arka uç dikkat çekici bir şekilde değişti ve amiral gemisi JLR modelini sıra dışı ve bir dereceye kadar fütüristik hale getirdi. Sıfır emisyonlu geleceğe hazırlanan tasarımcılar, açıkta kalan egzoz borularından kurtuldu. Bagaj kapağının camın altındaki kısmı, yuvarlatılmış dış bölümleri olan pürüzsüz bir yüzeydir. Ortasında Range Rover yazısı bulunan tam genişlikte parlak siyah bir plaka paneli barındırıyor ve bu panel son derece ince arka lambalara bağlanıyor. İnce bir koruma plakasına ve ince sis farlarına/ışık reflektörlerine sahip yeni tampon tasarımı, tamamen yeni modelin daha şık tasarımını vurgular.

Arka lambalara ek olarak, tavandaki iki köpekbalığı yüzgeci anteni, arkadaki tamamen yeni Range Rover için biraz polarize edici bir görünüm yaratıyor. Hayret ya da şokta, arka ucunun sıra dışı tasarımı dikkatleri üzerine çekecekti.

 

İç mekan

3

Image 1 of 4

Yepyeni Range Rover’ın iç tasarımı tanıdık geliyor ancak her parçası yepyeni bir tasarım taşıyor. İki kollu direksiyonun tuhaf yapısı bazılarını hayal kırıklığına uğratabilir. Önemli ölçüde daha büyük ekran, bilgi-eğlence sistemini kullanmayı, hepsi olmasa da çoğu kişi için çok daha rahat ve eğlenceli hale getirmelidir. JLR, bir Land Rover’da şimdiye kadarki en büyük dokunmatik ekran olan 13,3 inç kavisli, yüzen ekranlı Pivi Pro dokunmatik bilgi-eğlence sistemini kullandı. Land Rover’ın ilk özelliği olan yeni merkezi ekran, ekrana dokunulduğunda ve basıldığında dokunsal geri bildirim sağlayarak kullanımın daha az dikkat dağıtıcı olmasını sağlıyor.

Eski modelin eğilebilir ekranının aksine, tamamen yeni Range Rover’ın yeni merkezi ekranı sabit bir ünitedir, ancak herhangi bir ayar gerektirmeden varsayılan olarak daha iyi bir açıya sahiptir. Bunun nedeni kısmen, gösterge panelinin komisyonlu olmamasıdır. Yeni merkezi ekran, okumaya daha uygun olan daha iyi bir en-boy oranına sahip. Birincil ekranın kendisi yeterince büyük olduğu için ikincil bir merkezi ekran yoktur.

13,7 inçlik yarı yüzer, tamamen dijital gösterge paneli, Pivi Pro sistemi ile senkronize çalışır. Yeni klima kontrol paneli daha geleneksel. Elektronik vites seçici, yeni azaltılmış tasarım temasına uygun olarak yeni, kısa ve kompakt bir ünitedir. Arka koltuktaki yolcular, ayarlanabilir 11,4 inç HD dokunmatik ekranlarla kendilerini eğlendirebilir. Arka orta kol dayama yerinde bulunan 8 inçlik dokunmatik ekran, oturma pozisyonunun kontrol edilmesine ve arka kabin ortamının ince ayarını yapmak için diğer ayarların yapılmasına olanak tanır. Müşteriler ilk kez Range Rover’larını yedi koltuklu olarak belirleyebiliyor ve böylece büyük ailelerin artık Range Rover Sport’a razı olmaları gerekmiyor.

 

Range Rover EV tasarımı

Land Rover, Range Rover EV için mükemmel bir temel hazırladı. Dikkat çekici derecede temiz ve aerodinamik bir gövde ile burada büyük değişiklikler yapmak pek mümkün değil. Bir kapatma/sahte radyatör ızgarası, benzersiz tamponlar ve aerodinamiği destekleyen yeni tasarlanmış tekerlekler bekleyin. Range Rover müşterileri mütevazi bir stili tercih ediyor ve McGovern’ın ekibi mavi veya yeşil tonlar ya da klişeleşmiş elektrikli EV imzalarıyla dengeyi bozmaz.

Land Rover, Range Rover EV için EV’ye özgü birkaç gövde boyası sunabilir. İç muhtemelen neredeyse aynı olacaktır. Daha çevre dostu ve geri dönüştürülmüş malzemelerin malzeme karışımının bir parçası olmasını bekleyin. Gösterge paneli ve bilgi-eğlence sisteminin grafikleri ve menülerinin farklı bir ifadeye sahip olabileceğini söylemeye gerek yok.

 

MLA-Flex platformu

2022 Range Rover marka için yeni bir sayfa açarak, onu tamamen elektrikli çalışmaya hazırlayacak oyunun kurallarını değiştiren bir platform olan MLA-Flex’i piyasaya sürüyor. MLA-Flex, Land Rover’ın en ağır SUV’leri bile geleneksel motorlardan hibrit sistemlere ve tamamen elektrikli güç aktarma organlarına kadar her şeyle paketlemesini sağlayacak. Land Rover, sonunda Evoque’un üzerindeki her model için MLA-Flex’i yukarıdan aşağıya bir yaklaşımla kullanmayı planlıyor ve büyük baba Range Rover, partinin ilki.

Sonuç olarak, Yeni Range Rover, Reimagine stratejimizde ortaya konan vizyonu sunarken, aynı zamanda ilk tamamen elektrikli Land Rover olacak.

Jaguar Land Rover, Range Rover Ürün Şefi Nick Miller (26 Ekim 2021’deki Dünya Prömiyeri)

MLA-Flex platformu sayesinde, tamamen yeni Range Rover’ın gövdesi, 33 kNm/deg statik burulma sertliği ile %50’ye kadar daha sert. Tam boy panoramik tavanda bile burulma sertliği %50’ye kadar daha yüksektir. Yepyeni Range Rover, markanın 23 inçlik jantlara sahip ilk modelidir ve elektrikli versiyonunda harika görünürler. MLA-Flex platformunun 75 mm ekstra dingil mesafesi, daha geniş bir iç mekan sağlar. Uzun Dingil Mesafesi versiyonunun ek 200 mm dingil mesafesi ile Range Rover’da ilk kez yedi yolcu birlikte rahatça seyahat edebilir.

 

Güç aktarma organı

Range Rover EV, BMW Group ile ortak geliştirilen güç aktarma organlarına sahip olabilir. Haziran 2019’da Jaguar Land Rover, ortaklaşa yeni nesil Elektrikli Tahrik Üniteleri (EDU’lar) geliştirmek için Alman otomobil üreticisi ile işbirliği yaptı. Ancak şirketler, bunları kendi modelleri için ayrı ayrı üretmeyi planlıyor. JLR, Wolverhampton merkezli Motor Üretim Merkezi’nde (EMC) elektrikli tahrik sistemleri yapmayı planlıyor. iX ve i4’e güç veren beşinci nesil BMW eDrive ile ilgili olabilir mi? Muhtemelen. Ancak, 2025’ten sonra gelen Neue Klasse modellerine giren altıncı nesil BMW eDrive ile bir bağlantıları olduğundan şüpheliyiz.

“Yeniden Hayal Et” stratejisi kapsamında 2025 yılına kadar 6 yeni Land Rover elektrikli modeli
JLR, Land Rover portföyünün önümüzdeki beş yıl içinde altı saf elektrikli varyantın dahil edileceğini göreceğini ve sıfırdan geliştirilen bir elektrikli modele atıfta bulunarak “ilk (Land Rover) tamamen elektrikli varyantın 2024’te geleceğini” söylüyor.

autocar.co.uk sitesinde yer alan bir rapora göre Bollore için tamamen elektrikli bir Range Rover bir öncelik. Gelecek yılın sonunda, Mercedes EQS SUV ve GMC Hummer EV SUV, tam boyutlu lüks bir elektrikli SUV arayan seçkinlerin alışveriş listesinde olacaktı. Lucid Gravity, 2023’te bunu takip edecek ve bu segmenti müşteriler için heyecan verici hale getirecek.

Öne Çıkan Görsel Kaynağı: Jaguar Land Rover

Diğer Otomobil haberleri: Otomobil | tetaton