Whatsapp’a Neler Oluyor?

Whatsapp’ın kullanıcı ile yapılan sözleşmesinde güncelleme yapıp 8 Şubat’a kadar tarih vermesinin ardından herkes bu tür iletişim uygulamalarının güvenilirliğini, güvenini ve menşeini sorgulamaya başladı. Ancak üzülerek söylemem gerekir ki çok geç kalındı. Mesajlaşma verilerinin yedeklemesi seçeneğine “Asla” seçenler bir nebze rahat olabilir ama yedekleyenler verilerini Whatsapp’tan önce Google Drive ile paylaşmış durumda zaten. Peki bu ne anlama geliyor?

Zaten bir amerikan şirketi olan Google’ın çıkartmış olduğu işletim sistemi Android’i ya da Apple’ın iOs’unu kullanan, 2 mikrofonlu ve en az 2 kameralı Wi-Fi, Mobil Veri, Bluetooth belki Kızılötesi ve NFC barındıran telefonumuzda hangi iletişim uygulamasının ne kadar güvenilir olduğunu soruşturuyoruz. İşin gerçeği, online derslere, toplantılara, evden çalışma sistemi hayatımıza girdi gireli böyle bir adım bekliyordum. Sizin için bir kaç veri topladım, sizinle paylaşıyorum, siz de sevdiklerinizle paylaşıp güvenilirlik konusunda fikrinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Whatsapp:

Artık Whatsapp’ı benden iyi tanıyor olabilirsiniz aslında ama kısaca bahsetmek gerekirse iOs, Android ve Web platformlarında kullanılabilen, hatta kimi browserlara (tarayıcı) gömülü gelebilen bir iletişim uygulaması. Dünyada en çok kullanılan uygulama olabilir. Silikon Vadisi’nde Yahoo’nun güvenlik görevlisi olarak çalışan (yazılım güvenliği tabii ki) Jan Koum tarafından 2009’da kurulmuştu. Halihazırda Facebook, Instagram gibi Facebook şirketinin bir parçası durumunda. Facebook, Whatsapp’ı yüksek bir meblağa satın aldığında herkes şaşırmıştı, “sosyal medyaya doymadı”, “rakiplerini bitiriyor”, “satın alıp kapatacak” gibi yorumlar patladı. Ama Facebook’un asıl niyetinin veri satmak olduğu şeklinde yorumlar da son günlerde gündeme geldi. Alternatifleri gündeme getirdi.

Telegram:

Telegram yine iOs, Android ve Webde kullanılabilen bir iletişim uygulamasıdır. Whatsapp’a göre daha büyük boyutlarda dosyalar kalite bozukluğu olmadan gönderilebiliyor. En çok dikkatimi çeken özelliklerinden biri de yeni girdiğiniz bir gruptaki eski mesaj ve dosyaları da görebiliyor olmanız. Yani resmi gruplarda “Ben katılmadan önce paylaşılmış.” bahanesi işlemiyor. Bu da bana verilerin cihaza inmeden görülebildiğini ve  dolayısıyla çevrimiçi bir yerlerde saklandığı izlenimi veriyor. Ayrıca çeşitli botlarla grupları daha etkileşimli yönetebiliyorsunuz.

BiP:

Uygulama Turkcell‘in çıkardığı yerli imkanlarla geliştirilen bir uygulama, Telegram’ın hoşuma giden kanal, grup, dosya boyutu ve kalitesi gibi benzer özelliklerini taşıyor. Ama verilerin yurtdışına çıkarılmadığı ya da yurtiçinde ticari amaçla kullanılmadığına dair bir ibaresine rastlamadım. Rastlayan yorumlara yazarsa biz de öğrenmiş oluruz.

Dedi:

Dedi, verilerin kullanılmadığını, yurtdışına çıkarılmadığını konusunda güvence veren sözleşmesi ile içimizi rahatlatan bir uygulama. Bilgi Teknolojileri Ve İnternet Güvenliği Derneği BTİDER tarafından geliştirilmiş. Özellikleri konusunda bir bilgim maalesef henüz kullanmadığım için yok. Ama kullanmak isteyenler dedi.link adresinden ya da play store, app store mağazalarından indirip deneyebilir.

Skype:

Çoğu bilgisayardaki işletim sistemimiz olan Windows’un da üreticisi olan Microsoft’un çıkarmış olduğu Skype görüntülü arama, toplantı, canlı ders vb özellikleri barındırıyor. Tabii ki sadece bu özellikleri varmış gibi görüntülü arama denince Whatsapp’tan önce akla geliyordu. Çünkü Whatsapp’ta görüntülü arama yokken Skype vardı.

Google Meet:

Google’ın ürettiği gmail’e entegre olan bir uygulama olup temele aldığı özellik görüntülü ders, toplantı gibi ihtiyaçlara cevap vermek.

İşin en ironik kısmı bu yazıyı bir Amerikan bilgisayarında, bir Amerikan işletim sistemi ile, Amerikan bir şirketin Çin’deki fabrikasında üretilen klavye ile yazıp yine Amerikan Facebook, Whatsapp, Twitter, Telegram gibi platformlarda paylaşacağım.

Coming Soon
Hangi iletişim uygulamasını kullanacaksınız?
Hangi iletişim uygulamasını kullanacaksınız?
Hangi iletişim uygulamasını kullanacaksınız?

4 thoughts on “Whatsapp’a Neler Oluyor?

 • Ocak 10, 2021 tarihinde, saat 12:30 pm
  Permalink

  Bu bilgiler için çok teşekkürler dediyi deneyebilirim aslında

  Yanıtla
 • Ocak 11, 2021 tarihinde, saat 9:21 am
  Permalink

  Neye güveneceğimizi şaşırdık. Bence bu tür durumlara devletin el atması lazım. Devletin gerekli birimleriyle araştırma yapması, güvenlik önlemleriyle ilgili mevzuat düzenlemesi yapması ve etkin müdahale etmesi gerekir. Zira hem bireyi hem de toplumu hem de bir ülkeyi ilgilendiren konular bunlar. Yasa belli güvenlik şartlarını sağlamayan uygulamaların kullanımlarına izin vermeyecek. Kimse whatsupa mecbur değil, zamanla her tür programa alışılır ve gerekli güncelleştirmeler yapılır. Yeter ki devlet olur versin. Yoksa ben ne anlarım hangisi iyi hangi kötü.

  Yanıtla
  • Ocak 11, 2021 tarihinde, saat 9:44 am
   Permalink

   Maalesef ortada ciddi bir dezenformasyon sorunu var. Bizler çıkan her habere araştırmadan inandığımız sürece bu böyle devam eder. Yazılım konusunda da Google, Facebook gibi firmalar reklamdan kazanırlar. Bunun için de her veriyi kullanırlar. İtiraz etmemiz gereken asıl konu AB ile aramızda oluşturulan “hukuki” çifte standart. Diğer bir vahim konu da “yerlisi olsa hemen geçerim” diyen kimi vatandaşlara seçenek sunulduğunda “hmm whatsapp kadar değildir yine de” önyargısıyla yaklaşıyor.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×