EğitimProjelerTrend

Following the quake – Depremin ardından

Disasters are events that occur for natural or human-caused reasons and cause physical, economic and social losses for people.

Following the Quake

Summary

Disasters are events that occur for natural or human-caused reasons and cause physical, economic and social losses for people. Plans are being prepared for disasters, including before, at the moment and after. It has been observed that children are most affected by disasters. this is a project that supports collaborative work aimed at raising more awareness and decency among children. This project enables children to act more consciously by doing their studies at the moment of disaster, before and after in a safe and comfortable environment with their friends in the classroom environment. It is a project that aims to increase each other’s psychological motivations.

Özet

Afetler, doğal veya insan kaynaklı nedenlerle meydana gelen ve insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olan olaylardır. Öncesi, şu an ve sonrası da dahil olmak üzere afetler için planlar hazırlanıyor. Afetlerden en çok çocukların etkilendiği gözlemlenmiştir. Bu, çocuklar arasında daha fazla farkındalık ve nezaket yaratmayı amaçlayan işbirlikçi çalışmaları destekleyen bir projedir. Bu proje, çocukların afet anında, öncesi ve sonrasında, sınıf ortamında arkadaşlarıyla güvenli ve rahat bir ortamda çalışmalarını yaparak daha bilinçli hareket etmelerini sağlar. Birbirlerinin psikolojik motivasyonlarını arttırmayı amaçlayan bir projedir.

Founders

Founder: Cennet GÜLDALI | ESEP (europa.eu)

Co-Founder: Emília Isaías | ESEP (europa.eu)

Partner from Beyşehir: Ayşe Ece Gür | ESEP (europa.eu)

Project Page: Following the quake | ESEP (europa.eu)

etwinning » tetaton.com

her güne bir etwinning » tetaton.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir