İncelemelerPopüler

Tırnaklarınızda Yatay veya Dikey Çizgiler Varsa…

Günlük hayatta birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı durumlardan birisi de tırnak yüzeyindeki yatay veya dikey çizgilerdir. Tırnaklarda oluşan lekeler bazen önemsiz olabildiği gibi bazen de beden sağlığı için birçok hastalığın habercisi olabilir.Peki, tırnak yüzeyinde oluşan yatak ve dikey çizgiler neden olur? Tırnak yüzeyindeki yatay ve dikey çizgilerin sebebi ne? İşte, tırnak yüzeyindeki çizgilerin sebebi…

Tırnak yüzeyindeki çentikler sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Yaşlılık ve yetersiz beslenme nedeniyle tırnaklarda dalgalanmalar olabileceği gibi böbrek ve tiroid gibi daha ciddi hastalıkların belirtileri de olabilir. Altta yatan nedeni tam olarak bilmek ve gerekli tedaviyi almak için mutlaka bir doktora danışmanız gerekir.

ÇİVİ YÜZEY VE ÇİZGİLERİNİN NEDENLERİ

Tırnaklar, parmaklarda bulunan canlı deri hücrelerinden oluşur. Bu nedenle egzama ve kuru cilt gibi cilt sorunları tırnaklarda kırışıklığa neden olabilir. Ayrıca vücutta protein, kalsiyum, çinko veya A vitamini gibi vitamin ve minerallerin eksikliği de tırnak yüzeyinde dalgalanmaya neden olabilir. Diğer yandan, tırnaktaki çizgi ve dalgalanmaların en büyük sebeplerinden biri yaşlılıktır. İlerleyen yaşla birlikte tırnaklarda çizgilerin oluşması tamamıyla doğal ve normal bir süreçtir.

TIRNAK YÜZEYİNDEKİ DALGALANMA NEDENLERİ

Tırnak yüzeyindeki şekil değişikliklerinin birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerin bazıları ciddi hastalıklarken bazıları daha basit sorunlardır. Altta yatan sebebin ne olduğunu kesin olarak öğrenmek için cildiye doktoruna gitmeniz gerekir. Bununla birlikte, tırnak yüzeyindeki dalgalanmaya neden olan nedenler aşağıdaki gibidir:

Tırnaklarda mantar enfeksiyonu (onikomikoz)
Tırnak sedefi
Kansızlık (anemi)
Egzama hastalıkları ve cilt kuruluğu
Tırnak dibinde iltihap
Başta A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, Biotin, Kalsiyum ve Çinko olmak üzere vitamin eksiklikleri
Şeker hastalığı (diyabet)
Tiroid hastalığı
Böbrek hastalıkları
Yetersiz beslenme
Yaşlılık

TIRNAKLARDAKİ DİKEY ÇİZGİLER NEDEN OLUR?

Tırnaklardaki dikey çizgilerin en büyük nedeni yaşlılık ve protein eksikliğidir. Protein, tırnak ve saç hücrelerinin inşaasında önemli bir yere sahip olduğundan eksikliği durumunda dikey çizgiler gibi şekil bozuklukları görülebilir. Tırnaklardaki dikey çizgilerin diğer nedenleri; yetersiz beslenme sonucu vitamin mineral eksiklikleri, aşırı aseton kullanımı ve nadiren tırnak yatağı tümörüdür.

Dikey çizgilerin aksine, yatay çizgiler çoğu zaman girinti ve çukur şeklindedir. Yetersiz beslenme, ciddi enfeksiyonlar, diyabet, besin emilimini etkileyen sindirim sistemi bozuklukları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları ve kalp sorunları nedeniyle tırnaklarda yatay çizgiler oluşabilir. Ayrıca, kemoterapi gören hastalarda, kabakulak ve frengi hastalarında da el ve ayak tırnaklarında yatay çizgiler oluşabilir.

TIRNAKLARDAKİ RENK VE ŞEKİL BOZUKLUKLARI NEDEN OLUR?

Vücuttaki sağlık sorunları tırnaklarda meydana gelen ani değişimlerle kendini belli edebilir. Bu nedenle, tırnak ve ayak tırnaklarının yaygın sorunları ve nedenleri şunlardır:

Soluk tırnaklar: kansızlık, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı, yetersiz beslenme.

Süt beyazı tırnaklar: Hepatit ve karaciğer sorunları.

Sararma Tırnaklar: Mantar Enfeksiyonları (Nadiren Diyabet, Tiroid, Akciğer ve Sedef Hastalığı)

Siyah veya Mavi Tırnaklar: Vücudun yeterince oksijen almadığının bir işaretidir.

Nokta şeklinde küçük ve sık girinti: Sedef hastalığı veya iltihaplı artrit.

Tırnak çatlaması veya yarılması: Tiroid hastalığı (çatlamışsa sarımsı, muhtemelen mantar)

Tırnak eti kızarıklığı ve şişmesi: Kütikül enfeksiyonu

Tırnak yeme alışkanlığı: Psikolojik veya kaygı

Sonuç:

Tırnak Kırışıklıklara genellikle yaş ve eksiklik neden olur vitaminler. Tırnaklarda görülen çizgiler, dalgalanmalar ve renk değişimleri çoğu zaman endişe verici bir risk oluşturmasa da bazen ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu sebeple, tırnaklarınızda ani değişiklikler gözlemlediyseniz en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekir.

Tırnak kusurlarının tedavisi altta yatan rahatsızlığın tedavi edilmesiyle gerçekleşir. Yukarıdaki yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır. Herkeste aynı sebep sonuç ilişkisi görülmeyebilir. Örneğin, beyaz tırnağı olan herkeste hepatit olmaz veya soluk tırnaklı herkeste anemi olmaz. En iyi ve tek doktorunuz diğer tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi tırnak problemlerinde de size yardımcı olabilir.

Kaynak: Tırnak yüzeyindeki yatay ve dikey çizgilerin sebebi ne? (posta.com.tr)

Diğer inceleme yazıları: İncelemeler » TETATON

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir