Telafi Eğitim ile ilgili Açıklama Geldi

Pandemiden en çok etkilenen ve gerek sınavlar, gerekse eğitim şekli bakımından defalarca şekil değiştiren sistem eğitim sistemi oldu. Bunların giderileceği umut ve düşüncesi ile “isteğe bağlı” telafi şartları şekillenmeye başladı.

Pandeminin olumsuz anlamda en çok etkilediği eğitim sisteminde yaşanan aksaklıkların telafisi için 2 Temmuz 2021 tarihi işaret edildi. MEB Personel Genel Müdürü Ömer İnan‘ın sosyal medya açıklaması aynen şöyle:

“Telafi programımızın ‘yaz dönemi’ kapsamında, isteyen öğretmen ve öğrencilerimize, ikamet veya tatil adreslerinde; sanatsal, sportif ve kültürel etkinlikler için imkânlar oluşturuyoruz. Öğretmenlerimiz, bu programlarda öngörülen ders saati üzerinden görev alabileceklerdir.”

Bundan anlaşıldığı üzere telafi eğitimi isteğe bağlı olacak. Telafi eğitime katılacak olan öğretmenlere ise katıldıkları ders saati üzerinden ek ders ödemesi yapılacağı da ifade edilirken Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erten Gökçe ise TRT Haber‘e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Uzaktan eğitim süreçleri yüz yüze eğitim kadar etkili değildir. Dolayısıyla öğrencilere kazandırılması öngörülen bilgi, beceri ve davranışların tekrara yönelik olarak yaz aylarında bir telafi programının uygulanmasının son derece önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Böylece öğrencilerimiz hem sosyal paylaşımlarda bulunacak hem de kendi arkadaşlarıyla karşılaşıp olabildiğince bilgi eksiklerini gidermeye çalışacaklar. Okullarımız bu tür hazırlıkları yapmış durumdalar.”

“Telafi programlarında yapılacak etkinliklerin temel amacı şu olacaktır, öğrencilerin hangi konuda yetersizlikleri ve eksikleri varsa bunların giderilmesine odaklanılacak. Önümüzdeki yıla yönelik olarak bir hazırlık çalışmasının, altyapı çalışmasının oluşturulmasının mümkün olabileceğini düşünüyorum.”

Açıklamalar gelmeye devam edecek…

Diğer eğitim haberleri: Eğitim | tetaton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir