Sezai Karakoç Neden Vefat Etti?

Şair, yazar ve aydın Sezai Karakoç 88 yaşında hayatını kaybetti. Sezai Karakoç kimdir? Çocukluğunu Ergani, Maden ve Piran’da (Dicle) geçiren edebiyat ustası 19 yılında Ergani’de ilkokuldan mezun olmuştur.

 
Sezai Karakoç Kimdir?

Sezai Karakoç, 22 Ocak 1933’te savaş sırasında Ruslar tarafından esir alınan tüccar Yasin Bey ve Emine Hanım’ın oğlu Diyarbakır Ergani’de doğdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesinde.

Batı klasiklerinden etkilenmiştir.

Çocukluğunu Ergani, Maden ve Piran’da (Dicle) geçiren edebiyat ustası 19 yılında Ergani’de ilkokuldan mezun olmuştur. Aynı yıl 1950 yılında Gaziantep lisesinden mezun oldu. İlkokulda Battal Gazi, Ahmediye ve Muhammediye’nin kitaplarını okuyarak ve dinleyerek büyüyen

Karakoç, lisede Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret ve Ziya Gökalp’in eserlerini okur.

Karakoç, okuma sevgisi ve ilgisiyle lisede okuduğu kitaplara Batı klasiklerini de ekledi.

Ahmet Sezai Karakoç, liseden mezun olduktan sonra, çok istediği felsefe fakültesini okumak için İstanbul’a gitti, ancak bu fakülteye kaydolmasına rağmen, Ankara ilinde burslu olarak bilim fakültesine girdi. Maddi sıkıntılar nedeniyle sınava girdi ve mezun oldu.

Karakoç, 1959-1965 yılları arasında Maliye ve Gelir Kontrol Müfettiş Yardımcısı olarak görev yaptı ve askerliğini yedek subay olarak yaptı.

Diriliş

Karakoç, Büyük Doğu, Hisar, Akpınar, Dernek, Fikiren Adam ve A dergisi ile Yeni İstanbul, Sabah ve Milli Gazete’de yazılar yazdı. Çok sayıda yansıma ve araştırma eseri kaleme almış olan

Sezai Karakoç, 1960-1971 yılları arasında süreli yayında Diriliş dergisini çıkarmıştır.

Karakoç, ülkenin en önemli düşünce ve edebiyat yayınlarından biri olarak bilinen Diriliş dergisini çıkarmıştır. 197 ‘ten bu yana 18’den fazla düzenli sayı ve 1976’dan beri gazeteye dönüştü.

1978, 1980 ve 1983’te yayınlanan Diriliş,

1’den 1993’e kadar haftalık olarak yayınlanmaya devam ederken, Sezai Karakoç Diriliş ile hayatında bir sayfa daha açtı. 1990 yılında kurduğu parti.

Karakoç, 1997 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılana kadar “çiçek açan gül” sembolü ile partisinin önderliğinde siyasi yaşamını sürdürmüştür.

Mona Rosa Efsanesi

Aralarında şiir koleksiyonları “Kırk Saat Hız, Taha’nın Kitabı / Gül Muştu, Körfez / Korteks / Ses, Zamana Adanmış Sözler, Ritüel, Leyla ve Mecnun, Ateş Dansı ve Karakoç Tahmini” idi. ng Hour, 1950’de yazdığı ancak 5 yıl boyunca kitap halinde yayınlanmasına izin verilmeyen ve bu dönem için fotokopi olarak dağıtılmayan dokunaklı şiiri “Mona Rosa” ile büyük bir hayran kazandı. .

Necip Fazıl Kısakürek onu “İsa gibi bir ruh gibi”, Ece Ayhan “sivil şiirin en iyi şairlerinden biri” olarak övüyor, Cemal Süreya ise “O kadar Müslümandı ki Marx biliyordu. “, Nietzsche de biliyordu, Salvador Dali de beğendi. Deha kapana kısıldı, sıkıştırıldı. Düzenli olarak alçakgönüllülükle yükseklere uçtu. “Şemsiyesi yok” cümlesiyle anlattığı Karakoç, 88 yaşında öldü.

 
Sezai Karakoç’un hayatı: Sezai Karakoç – Vikipedi (wikipedia.org)
Diğer sanat haberleri: Sanat | tetaton