Sabit Disk ve Çeşitleri

Bilgisayarımızın hızını belirleyen donanımlardan anakart ve RAM‘den sonra artık Sabit Disklerden bahsedebiliriz. Harddisk ya da sabit disk nedir? Detaylıca görelim.

Harddisk bilgisayarımızın tüm sistemini, diğer donanımların sürücülerini, programları kurduğumuz; fotoğraf, doküman, müzik, video gibi medyaları arşivlediğimiz belleğe verilen addır. Yaptığımız işe ve sistemimizin durumuna göre seçebileceğimiz seçenekleri mevcuttur. Ebat olarak baktığımızda piyasada genelde iki çeşidi bulunur. Bunlar 2.5″ laptop diskleri, 3.5″ masaüstü diskleri.

Eğer hıza önem vermiyorsak en temel bellek olan HDD (Hard Disk Drive)‘ı tercih edebilir, uygun bütçeyle yüksek depolama sağlayabiliriz. Ancak 50 mbs civarı bir okuma hızına sahiptir çünkü HDD çalışma prensibi dönen metal bir diske fiziksel oyma şekli ile oluşturulan verilerin tekrar okunması olarak kabaca tanımlanabilir. Bu çeşidin hem 2.5″ hem de 3.5″ versiyonu mevcuttur. Genelde 2.5″ versiyonu 5400 rpm (dakikada dönme turu), 3.5″ versiyonu ise 7200 rpm hıza sahip olur. Taşınabilir HDD diskler de bunların kutulanıp USB çevirici kablo takılmış halidir. 3.5″ ve 2.5″ ebatındaki HDD’ler masaüstünde SATA ve Power kabloları ile anakarta bağlanarak kullanılabilirken, laptoplara 3.5″ HDD’ler doğrudan anakarttan değil de USB ile ve haricen adaptörle enerji alarak bağlanabilirler.

HDD 2.5"

Image 1 of 3

SSD (Solid State Disk) ise yine SATA üzerinden çalışır ve SATA portunun tüm performansını kullanarak 500 mbs civarı okuma hızına sahiptir. SATA versiyonuna göre bu hız değişebilmektedir. Ebat olarak 2.5″ olup oldukça hafiftir. İçindeki çipler ile RAM mantığı ile çalışır  ve mekanik olmadığı için çok sessizdir. Ölü bir sistemi yeniden ayaklandırabilir. Özellikle düşük bir sistemle video montajı yapıyor ya da 3d render alıyorsanız kesinlikle SSD kullanmalısınız. Yüksek depolama için maliyeti yüksektir ama sistemi kurabileceğiniz düşük kapasiteli bir SSD alıp, yedek ve diğer depolama için de HDD kullanabilirsiniz. Laptoplarda ise SSD’yi HDD yuvasına takıp DVD-Rom bölmesini sökerek takacağınız bir adaptörle de HDD’yi kullanabilirsiniz. DVD-Rom’dan da vazgeçemiyorsanız HDD kutusu ile USB porttan bağlayabilir ve taşınabilir harddisk gibi kullanabilirsiniz.

SSD

Image 1 of 2

Şimdi gelelim disklerin babasına. NVMe diskler… Bu diskler SATA 3 ile 500mbs‘yi biraz geçen SSD’lerin 3 katı civarında bir hıza sahip. Peki nasıl? Cevap basit: PCIe geçidi ile… PCIe normalde grafik birimlerine göre hazırlanmış ve yüksek performans gerektiren bu birimleri çalıştırabilecek güce ve hıza sahip olarak tasarlanmıştır. “Peki bu devreye bir disk takarsak, disk de aynı şekilde performans sağlar mı?” düşüncesi ile hareketle NVMe diskler ve bu disklerin takıldığı M.2 slotları geliştirilmiştir. Dikkat etmemiz gereken nokta; anakartımızda bu slot var mı? Eğer varsa bilgisayarınızın sistemini NVMe diske kurarak ağzınızı açık bırakacak bir performans yakalayabilirsiniz. Yoksa da üzülmeyin, PCIe-M.2 adaptör kullanabilir ve yine NVMe diskinizi tam performansla kullanabilirsiniz. Tek sorun yine yüksek depolama kapasitesinde maliyet HDD’ye göre çok yüksek olması.

m2slot

Image 1 of 2

Coming Soon
Sizin bilgisayarınızın diski hangi çeşit?
Sizin bilgisayarınızın diski hangi çeşit?
Sizin bilgisayarınızın diski hangi çeşit?

2 thoughts on “Sabit Disk ve Çeşitleri

  • Ocak 16, 2021 tarihinde, saat 4:35 pm
    Permalink

    2016 senesinde aldığım Lenovo Z50-70 serisi dizüstü bilgisayarımda SSHD adındaki teknoloji vardı. Ya SSD takacaktım yada bilgisayar yenileyecektim şuan SSD taktığım için inanılmaz mutluyum çünkü bilgisayarım Şahin performansından BMW performansına yükseldi. Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×