Özel Eğitim – 1 – Özel Eğitim Nedir?

Özel Eğitim Yazı Dizisi, “Özel Eğitim Nedir?” konusu ile açılış yapıyor. Bu yazı dizisi ile 12 yıllık özel eğitim öğretmenliği tecrübemi, karşılaştığım vakaları, teknik detayları sizlerle paylaşıyorum.

Özel Eğitim denince insan, engelli bireyleri düşünüp bir burukluk yaşıyor ama Özel Eğitim ülkemiz için bazı istisnalar dışında bir gurur kaynağı. Bu durumun hakkını vermek için bu yazı dizisi ile kurum, öğrenci, öğretmen vb gerçek ismi kullanmadan bu yazı dizisini yazmak üzere klavyemin başına geçtim. Özel Eğitim ile gerek çocuğunuz, gerek yakınınız, gerekse de işiniz açısından uzaktan-yakından ilgiliyseniz bu yazı dizisini takip etmenizi tavsiye ederim.

Özel Eğitim Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse; akranları ile hem aynı zamanda, hem aynı yerde, hem aynı plan/program ile aynı eğitimi alamayan bireylerin (öğrencilerin/çocukların) alması gereken eğitime özel eğitim deniyor. Yani bir öğrencinin akranları ile aynı şartlarda eğitim alamayacağı şekilde dezavantaj yaşaması, bu öğrencinin özel eğitime ihtiyacı olduğunu gösterir.

Peki Buna Kim Karar Verir?

Aile, okula gidiyorsa öğretmen çocukta bir anormallik sezdiğinde yönlendirebileceği iki tip kurum vardır:

  1. RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi) – Değerlendirme Kurulu Raporu
  2. Sağlık Kurulu Raporu alabileceği bir sağlık kuruluşu – Sağlık Kurulu Raporu

Bu kurumların ikisinin de rapor vermekle yetkilidir. Bireyin herhangi bir engel sahibi olup olmadığı Sağlık Kurulunca, varsa bu engelin eğitimini ne ne kadar aksattığı ise Değerlendirme Kurulunca tespit edilip belgelenir. Dolayısı ile ilk olarak RAM’a gidilmesi halinde onlar da öncelikle sağlık kuruluşuna yönlendirme ihtiyacı duyabilirler.

Öğrencinin Hangi Okula Gideceğine Kim Karar Verir?

Öğrencinin hangi okula gideceği ile, ne tür okula gideceği farklı şeylerdir. Öğrencinin Tam Zamanlı Kaynaştırma(TZK) programına katılabilir olması Değerlendirme Kurulunun tespit yetkisinde olmakla birlikte, hangi okula TZK devam edeceği ise İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Özel Eğitim Hizmetleri Kurulunun ilgili okulların kontenjanına, imkanına, öğrencinin ulaşabilirliğine göre tespit edilip raporlaştırılarak karara bağlanır.

Akranları ile Aynı Eğitimi Alamayan Öğrenciye Hangi Program Uygulanır?

Her Özel Eğitim gerektiren birey/öğrenci için ayrı bir plan hazırlanır ve uygulanır. Bu programa Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı(BEP) denir. Herhangi bir standardı yoktur. Çünkü her öğrencinin engel türü ve derecesi dendiğinde standart olamayacak kadar fazla kombinasyon ortaya çıkar. Dolayısı ile bu BEP öğrencinin ihtiyaçları ve performansı belirlendikten sonra yıllık olarak hazırlanır. Duruma göre öğrencinin ilerleme hızına, yıl içerisindeki olağanüstü durumlara göre yeniden düzenlenebilir. Esnektir, öğretmenin yol haritası/kılavuzudur, aileye verilebilecek en önemli ödevdir denebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir