Memur Zammının Kazananları Kim Oldu?

Sendikalar bu seneki toplu sözleşmede her zamanki gibi hedefledikleri zamma alınlarının akıyla ulaştılar. Memurlarını enflasyona ezdirmediler. Nasıl mı?

Sendikaların büyük oranlarla pazarlığa oturup kırıntılara razı olarak kalkmışlar gibi görünen zam sonuçlarını iyi okumak lazım. Bu sendikaların çok büyük bir başarısıydı. Düşünün bir kere; binlerce işçinin çalıştığı bir şirket sahibisiniz. Bir de muhasebeciniz var ama ne muhasebeci… Cevval, atak, her konuda legal yollarla size dünyanın parasını kazandırıyor. İşçi maaşlarından bile…

Size bir soru, binlerce işçiye 5TL fazla ödemek yerine muhasebeciye 5000TL ödemez miydiniz?

Hükümet de öyle yaptı… Sendika ödeneğini (ya da adına her ne deniyorsa) 400TL ye çıkardı. Dolayısıyla memurdan kesilecek sendika aidatı da en az 16TL, en fazla 135TL civarı olduğu için, sendikalar o 400ü tereyağından kıl çeker gibi alacak. Nasıl mı? Memura 400TL 3 ayda bir ödeniyor. Sendika aidatı ise her ay kesiliyor.

Şimdi tüm bu hesaplar ve vazgeçilen oranlara bakılınca bu pazarlık iki tarafın da karına olmadı mı? Bu taraflar şirket ve muhasebeci.

Muhasebeci ile sendika arasındaki ahlaki fark ise muhasebeci patronun cebini, sendika ise memurun cebini düşünür(?)

Sosyal medya hesabındaki yazan tam metin ile “Prof. Dr., Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı / Minister of Labour and Social Security” Sayın Vedat Bilgin sosyal medya hesabından şu şekilde bir paylaşım yaptı:

Bu paylaşım tabloda yazan rakamların doğruyu yansıtmadığını söyleyen cevaplarla tepkiler aldı.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Diğer eğitim haberleri: Eğitim | tetaton

Diğer ekonomi haberleri: Ekonomi | tetaton