Kriptonun Çiftlik Bank Benzeri Vakası

Bir Türk kripto para borsası web sitesi olan Thodex, çarşamba günü habersiz ticaret yapmayı bıraktığında yüz binlerce kullanıcıyı soğukta bıraktı.

Bu, yalnızca 390.000 aktif kullanıcıyı sitede barındırdıkları paraya erişme imkânından mahrum bırakmakla kalmadı, aynı zamanda ülkede sahtekarlık iddialarına da yol açtı.

Thodex tarafından yapılan açıklama

Thodex Perşembe günü web sitesinde, çok fazla ayrıntı vermeden konuyu açıklayan bir açıklama yaptı.

Şirket tarafından yayınlanan açıklamada, Thodex sitesinin “önemli bir satışı” işledikleri için beş ila altı gün çalışmayacağı belirtiliyor.

Thodex web sitesi müşterilerine “Hisse devri tamamlanırken hizmetler yaklaşık beş iş günü kapalı kalacak, ancak kullanıcıların yatırımları için endişelenmelerine gerek yok” dedi.

Türkiye kripto para piyasasındaki korkular

Sitenin sorunun nedeninin büyük bir satış olduğunu iddia etmesine rağmen, Thodex’in daha alçak nedenlerle kapattığına dair korkular var.

Bazıları siteye önemli meblağlarda yatırım yapan Thodex kullanıcıları, Çarşamba gününden bu yana paralarına erişememe veya işlem yapamama konusundaki endişelerini ifade etmek için Twitter’a gitti.

Bu skandal, Thodex’in ticaret hacminin önemli ölçüde arttığı haberinin hemen ardından geldi.

Son verilere göre, geçen Cuma günü Thodex’teki günlük işlem hacmi, geçen haftanın istatistiklerine göre üç katına çıktı.

Bu ticarete dahil olan kullanıcılar, yatırımlarının kaderi hakkında spekülasyon yapmak için hem Twitter’a hem de bir Türk müşteri şikayeti sitesi olan Sikayetvar’a gittiler.

Dolandırıcılık suçlamaları

Türkiye’nin Mali Suçları Araştırma Birimi (MASAK), hem Thodex’i hem de CEO’su Fatih Faruk Özer’i soruşturmaya başladı. Şu anda ülkedeki tüm Thodex banka hesaplarını bloke etti.

Thodex Özer’in CEO’sunun Pazartesi günü ülkeyi terk ettiği iddiaları, şirketin resmi Twitter hesabında yayınlanan bir açıklamayla doğrulandı.

Ancak Özer, bir iş toplantısı için Tayland’ı ziyaret ettiğini ve hemen Türkiye’ye döneceğini savunuyor.

İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü siber suçlarla mücadele birimi, Thodex’in genel merkezinde arama yaptı ve Perşembe günü Cumhuriyet Savcılığı tarafından şirket hakkında soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Türkiye’de ve dünyada kripto para birimi

Türk merkez bankası 30 Nisan’da ödemelerde kripto para kullanımını yasakladığını duyurdu. Banka, kripto para biriminin anonimliği ile ilgili riskleri gösterdi.

Kripto para birimi, Türk lirası ve yüksek enflasyonla ilişkili istikrar eksikliğinden kendilerini izole etmek isteyen Türkler için popüler bir çözüm.

Kripto para birimi fikrinin arkasındaki temel itici güç, tüm hükümet kontrollerinden ve düzenlemelerinden muaf olmaktır; ancak zaman geçtikçe kötüye kullanım, dünya çapında kara para aklama ve diğer mali suiistimal suçlamalarına yol açtı.

Yunanistan’da kara para aklamakla suçlanan bir Rus olan Alexander Vinnik, 2017 yılının Temmuz ayında Yunanistan’ın kuzeyinde tutuklandı.

Şu anda, kurduğu bir e-para platformu üzerinden kendisi için uluslararası tutuklama emri çıkaran ve kara para aklama amacıyla kullanmakla suçlanan Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Rusya’daki yetkililer tarafından aranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir