İsrail’in Vahşiliği Karşısında Türkiye Ne Yapıyor?

Mübarek Ramazan ayında, Müslümanların oruç tuttuğu, Kadir Gecesini ihya etmeye çalıştığı, Ramazan Bayramı’na hazırlandığı bu günlerde İsrail Terör (İT) örgütü yine vahşi yüzünü gösterdi.

İsrail her zamanki tutumunu yine gösterirken Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) de dediği gibi “Bir yanlış görürsen elinle düzeltmeye çalış, buna gücün yetmezse, dilinle düzelt, ona da gücün yetmezse kalbinle buğz et.” düsturu ile ancak dua ve buğz ederek din kardeşlerimizin yanında olabiliyoruz.

Her şeyden önce ortada var olan bir insanlık suçu söz konusu… Peki hangi ülke, ne tepki gösterdi. Daha önemlisi dinimizin sancaktarlığını yapma gibi ulvi ve bir o kadar da meşakkatli bir misyon sahibi Türkiye ne tepki gösterdi?

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın anlık aktardıkları ile cevap verelim:

09.05.2021 – 12.01:

İslam ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyayı İsrail’in Mescid-i Aksa’ya, Kudüs’e ve Filistinlilerin evlerine yönelik saldırılarına karşı etkili şekilde harekete geçmeye davet ediyorum.

10.05.2021 – 04.26:

Değerli kardeşim,

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile ayrı ayrı birer telefon görüşmesi gerçekleştirdim.

İsrail’in Kudüs’teki saldırılarını “terör” olarak nitelendirerek, sadece Müslümanların değil bütün bir insanlığın vicdanını yaralayan bu alçakça saldırıları ve Filistinlilere yaşatılan zulmü en sert şekilde kınadığımı ifade ettim.

İsrail’in uyguladığı terörü ve işgali durdurmak için başta İslam alemi olmak üzere tüm dünyayı harekete geçirmek üzere elimizden geleni yapacağımızı vurguladım.

Türkiye’nin her zaman Filistin davasının destekçisi olmaya, Filistinli kardeşlerinin yanında durmaya ve Kudüs’ün izzetini korumaya devam edeceğini belirttim.

11.05.2021 – :

Kıymetli kardeşim,

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarını ele aldık.

İsrail’in Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik insanlık dışı saldırılarının muhatabının esasında bütün Müslümanlar olduğuna işaret ettim.

Bu saldırıları ve zulmü durdurmak için Türkiye ve Ürdün’ün birlikte çalışmasının önemli olduğunu belirttim.

Değerli kardeşim,

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik.

Görüşmede, İsrail’in Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik alçakça saldırılarının durdurulması, uluslararası camianın bu saldırılara güçlü ve caydırıcı bir tepki vermesi ve Filistin’e destek olunması için Türkiye ve Kuveyt’in birlikte çalışmasının önemli olduğunu ifade ettim.

Değerli kardeşim,

Malezya Kralı Sultan Abdullah Riayatuddin Al-Mustafa Billah Şah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırarak Filistinlilere yaşattığı zulüm karşısında tek yürek ve tek ses olmak gerektiğini belirttim.

Türkiye ve Malzeya’nın bu konuda Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere ilgili tüm platformlarda yakın iş birliği yapacağına inandığımı ifade ettim.

Kıymetli kardeşim,

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarını ele aldık.

Görüşmede, İsrail’in Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı bölge ülkeleri ve uluslararası kamuoyunun harekete geçirilmesi noktasında Türkiye ve Katar’ın birlikte yapacağı çalışmaların önemli olduğunu ifade ettim.

Diğer Filistin yazıları: Filistin | tetaton

Diğer gündem yazıları: Gündem | tetaton

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Telegram Kanalı: Telegram: Contact @RTErdogan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir