İlginç Bir Örnekle Rasyonalizasyon

Rasyonalizasyon nedir? Psikolojide Rasyonalizasyonun yeri nedir? Bunları ilginç bir metaforla anlatan bir yazı ile karşınızdayız.

Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan, bu nedenle de yemek yemeyen ve bir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm uzman psikiyatristlerce girişilen her çabaya rağmen, ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş.

Hastanın bu kararından vazgeçmeyeceğini anlayan ve tedavisini üstlenen psikiyatristlerden biri, sonunda hastaya, ölülerin kanayıp kanamayacağına dair bir soru yöneltir. Hasta “tabii ki kanamaz, çünkü, ölülerin tüm hayat fonksiyonları durmuştur” der. Bunun üzerine psikiyatrist, küçük bir iğne alıp hastanın parmağına batırır. Bir müddet şaşkınlıkla parmağına bakan ve kanadığını gören hastanın tepkisi ilginçtir. “Lanet olsun! Ölüler de kanarmış.”

Abraham Maslow

Sorgulamadan inanılan her şeyde karşımıza çıkan karşıt delilleri de inandığımız şeye uygun hale getirerek manipüle  ederek inandığımız şeye delil haline getirmeye rasyonalizasyon deniyor.

Günümüzde inanç, siyaset, hukuk, sosyal yaşam gibi alanlarda oldukça kullanılan ve insanları ikna etmede başarı sağlayan rasyonalizasyon ile ilgili bir dizi tavsiye edeyim: The Mentalist

Diğer genel yazılar: Genel | tetaton

The Mentalist: The Mentalist (TV Series 2008–2015) – IMDb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir