Covid-19 21 Nisan 2021 Tablosu Vefat Vaka Sayıları

21 Nisan 2021 tarihli covid-19 tablosu yayınlandı. Her kesim kendi pozisyonlarına göre yorumlayarak sundu. Biz de okulların kapanması ile ilişki kurarak sunuyoruz.

15 Nisan 2021 tarihi itibari ile yine uzaktan eğitime geçildi. Bu uygulamanın geçtiğimiz aylarda faydası görülmüş olmasına rağmen son haftalarda risk haritası yine fazlaca kızarmaya başladı. Her kesim birilerini suçladı ama fatura yine okullara kesildi. Lokantalar paket servise geçti, kafeler kapatıldı, nikah, düğün, parti gibi organizasyonlar kısıtlandı. Kimi kesim haklı veya haksız olduğu halde sinirlendi, ekmeğiyle oynandığını iddia etti. Bu bilançonun zararları gerçekten hak edene mi kesildi? Bunu kendimize sorup düşünmemiz gerek.

Tablo bu hale gelene kadar neler yapıldığına baktığımızda, insan hareketliliği ya da sirkülasyonunu kastediyorum, akla ilk gelmesi gereken şey şubat tatilinin 3 hafta yapılması olmalı bence. İnsanlar pandemiyi bir an olsun hiçe sayıp gerek toplu taşımayla, gerek özel araçlarla çeşitli yerlere gittiler, kendileri ile varsa virüsleri taşıdılar, yoksa taşıyanlardan kaptılar. Sonrasında da izin verilen bazı organizasyonlar… Hınca hınç dolu salonlarda bayrak salladılar. Bunlar hep şehirlerin potansiyel alışverişinde bulunmasına neden oldu. Tüm bunların faturası da giriş-çıkışların titizlikle takip edildiği, her köşesin dezenfektanla donatılmış, öğretmenlerin maskeyle katıldığı ve maskeyle katılmayanları uyardığı okullara kesildi.

Artık bu salgının biteceğine olan inanç azaldığı gibi, bitirilmek istenmediği inancı gelişmeye başladı.

Her şey bir tarafa bize düşen, evde kalınması istenen süreçte evde kalmak, uzaktan eğitim istenen süreçte uzaktan eğitime katılmak, hijyen, maske, mesafe kurallarına uymak. Her kaotik düşünceyi bir kenara bırakıp otoritenin yönergelerine uymak.

Bu düşüncelerle 21 Nisan 2021 tarihli tabloyu veriyorum.

21nisan2021

Image 1 of 1

Diğer sağlık yazıları için: Sağlık | tetaton

Kıyaslama: https://tetaton.com/okullarin-kapanmasi-ise-yaradi-mi-20-nisan-2021/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir