Çin Aşısının Brezilya Bilançosu

CoronaVac’ın Brezilya’daki Genel Etkinliği% 50,4 Olarak Ölçülmüştür. Brezilya yetkilileri, Sinovac Biotech Ltd ile ortaklaşa geliştirilen CoronaVac aşısının koronavirüs vakalarının önlenmesinde % 50.38 etkili olduğunu, küresel düzenleyicilerin onay için gerekli eşiği karşılayan ancak geçen hafta açıklanan % 78 rakamının çok altında olduğunu söyledi.

Sao Paulo eyalet yetkilileri ve Butantan Enstitüsü’nden araştırmacılar Salı günü düzenledikleri basın toplantısında vakaları altı kategoriye ayırdıklarını açıkladılar: asemptomatik, çok hafif, hafif, iki seviye orta ve şiddetli – ilk ikisi tıbbi yardım gerektirmiyor.

Yetkililer, % 78’in hafif, orta ve ağır vakalar dikkate alınarak hesaplandığını söyledi. 13.000 gönüllü arasında çok hafif vakalar dahil edildiğinde, rakam % 50.4’tür – 167’si plasebo kolunda ve 85’i aşı kolunda.

Butantan’ın tıbbi direktörü Ricardo Palacios, “Aşı hastalığın yoğunluğunu düşürüyor” dedi. Brezilya’nın genel aşı üretiminin büyük bir bölümünü oluşturan ünlü yerel araştırma enstitüsü, Sinovac ile ortaklaşa aşı geliştiriyor.

Palacios, testlerin virüse yüksek oranda maruz kalan sağlık personelinde yapılmasının ve aşının iki dozunun kısa aralıklarla verilmesinin düşük oranı açıklamaya yardımcı olduğunu söyledi. Sonuçlara çok hafif vakaların dahil edilmesinin de nihai oranı etkilediğini söyledi.

“Olası tüm zorlukları ekledik” dedi. “Dozlar arasındaki süreyi kısalttığınızda, bağışıklık tepkisini düşürürsünüz.”

Yan etkiler

Büyük çalışmalardaki Moderna ve Pfizer vaka tanımları, hastaların bir veya iki Covid-19 belirtilerine sahip olmasını ve pozitif bir testin vaka olarak sayılmasını gerektiriyordu. Her ikisinin de vakaların yaklaşık% 95’ini önlediği gösterilmiş olsa da, mRNA teknolojisi onları daha pahalı hale getiriyor ve lojistik komplikasyonlar ekleyerek gelişmekte olan ülkeler için daha az uygulanabilir hale getiriyor.

Butantan’a göre Sinovac’ın atışının en büyük yan etkisinin yanı sıra baş ağrısı ve yorgunluk lokalize ağrıdı, ancak ciddi bir yan etki kaydedilmedi. Denemenin plasebo kolundaki yedi gönüllünün hastaneye kaldırılması gerekirken, aşıyı alan gruptan hiçbiri bunu yapmadı.

Şutun ağır vakaları önlemede% 100 etkili olduğunu kanıtladılar, ancak sayının küçük olduğunu ve henüz istatistiksel olarak anlamlı olmadığını eklediler.

Brezilya düzenleyicileri ve Dünya Sağlık Örgütü, aşıların onay için% 50 etkili olmasını şart koşuyor. Etkililik oranı, yetkililerin virüsün yayılmasını durdurmak için nüfusun ne kadarının aşılanması gerektiğini belirlemesi için anahtardır.

“İyi bir aşımız var. Bir mikrobiyolog ve STK Instituto Questao de Ciencia yöneticisi Natalia Pasternak basın toplantısında, dünyanın en iyisi değil, ideal değil, ama iyi bir aşı, ”dedi.

Veri Kerfuffle

Geçtiğimiz hafta yetkililer, aşının hafif Covid-19 vakalarını önlemede% 78, şiddetli ve orta dereceli enfeksiyonlara karşı% 100 etkili olduğunu söylemişti. Yetkililer çalışmanın daha ayrıntılı bir dökümünü sunmadığından, araştırmacıların etkinlik oranını nasıl hesapladıkları o zamanlar açık değildi. Mevcut bilgilere göre, etkililik oranı yaklaşık% 62.5 olarak göründü.

Veriler üzerindeki kafa karışıklığı, Çin aşıları üzerindeki şüpheciliği körüklüyor. Aşıyı da test eden Türkiye ve Endonezya, farklı etkinlik sayıları bildirdiler ve bu hafta aşıyı uygulamaya başlamayı planlıyorlar.

Brezilya’da yapılan bir anket, nüfusun yarısının aşı olmak istemediğini gösterdi – mevcut aşıların en yüksek miktarı. Aşı olmayacağını söyleyen Başkan Jair Bolsonaro, Sinovac’ın “kökeni nedeniyle” vurulmasına açıkça darbe vurdu ve daha sonra geri adım atmasına rağmen federal hükümetin onu elde etmesini yasakladı.

Atış, küresel aşılama yarışında hızla geride kalan ülkedeki daha ileri aşamalardaki birkaç taneden biri . 25 Ocak’ta 46 milyon insanı aşılamaya başlamayı planlayan Sao Paulo hükümeti, şimdiden yaklaşık 11 milyon doz stokladı. Sağlık Bakanlığı, Butantan ile 100 milyon dozluk bir anlaşma imzaladı ve AstraZeneca’dan satın almış olduğu güçlendiricilere ekledi.

Brezilya’nın sağlık düzenleme kurumu hala CoronaVac’ın acil kullanımına yönelik bir talebi incelemeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×