Beyşehir’de Üretiliyor, Dünya’ya Satılıyor

Konya’nın “İç Anadolu’nun Denizi” niteliğinde gölünü de barındıran Beyşehir’de eşine az rastlanan bir işbirliği sergileniyor.

Beyşehir’e bağlı 3 bin kişilik nüfusu ile av tüfekleri konusunda nam yapmış mahalle Huğlu’da üretilen bu tüfekler ABD, Fransa, İngiltere, İtalya, Rusya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

Üretim prensibi ise felsefede Ubuntu olarak bilinen yaklaşım. Bilerek ya da bilmeyerek bu felsefeyle hareket ediyorlar. Bu felsefeye göre: “Ubuntu’ya inanan bir insan diğerlerine açıktır, diğerlerine olumludur, diğerleri iyi ve yetenekli olduğunda tehdit altında hissetmez, onun daha büyük bir bütünün parçası olduğunu bilmekten gelen bir özgüveni vardır ve diğerleri aşağılandığında, küçük düştüğünde, zulme uğradığında ya da ezildiğinde kendini de aşağılanmış hisseder.”

Bu detaydan sonra gelelim uygulamaya:

Huğlu’da I. Dünya Savaşı sıralarında kurulan Av Tüfekleri Kooperatifi günümüzde, 17.000 m2 si kapalı toplam 25.000 m2 alanda faaliyet gösteren firmamız, 548 üye ve 450 çalışanıyla ürettiği tüfeklerin %80 ini başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Fransa’dan Norveç’e, Lübnan’dan Botswana’ya, Şili’den Filipinlere kadar 50 nin üzerinde ülkeye ihraç etmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Firmamız uluslararası geçerli ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemlerinin kurulması ile hem yurt içi hem yurt dışındaki konumunu daha yüksek seviyelere çıkartmıştır.(Kaynak)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×