Anakart Nedir, Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bilgisayarımız bir çok parçadan oluşur. Bu parçaların bir çok görevi, işlevi vardır. Kabaca tanımlamak gerekirse bu donanım parçalarını bir arada tutan karta “Anakart” denir. Peki Anakart’ın fiyatı nasıl belirlenir?

RAM, HDD (harddisk), İşlemci, Ekran Kartı donanımları bilgisayarın hızını belirleyen parçalarıdır. Bu parçaların birbiriyle ve anakartla uyumlu seçilmesi gerekir. RAM çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeden oluşuyor. Bellek kapasitesi ile birlikte frekansının da anakart ile uyumlu olması gerekir. 8gb bellek destekleyebilen bir anakartta slot sayısı 2 olsun, buraya 4gb + 4gb ya da tek slotta 8gb şeklinde RAM takılabilir. Bir slota 8gb takılıysa diğer slot boş kalmalıdır, en düşük bir RAM bile taksanız kullanamazsınız. Özellikle anakartın frekans desteğine baktığımızda 1600Mhz bir anakarta 2100Mhz bir RAM takamazsınız. Her işlemci her anakarta, her RAM her ana karta uymaz. Kısaca bunlardan bahsettikten sonra ortalama, en düşük ve en yüksek anakartlardan bahsedelim.

Ortalama bir anakartın ileride modifiye edileceği düşünülerek 2100Mhz 16gb RAM destekleyen, 9. nesil 1151pin intel işlemci soketli, M.2 SSD takabilmek için slotu olan, PCI ve PCIe (x2.0 ya da x4.0) destekleyen bir anakartı 700tl civarına bulabileceğinizi düşünüyorum.

Oyuncular için üst düzey bir anakart ise, yine intel 9. nesil 1151pin soketli, 4400Mhz DDR4(OC) destekleyen, M.2 slotlu bir anakart tavsiye ederim. Fiyatı yaklaşık 1800tl civarıdır.

Ucuz yollu bir anakart isterseniz, intel 4. nesil 1150pin, 1600Mhz RAM destekleyen M.2 slotu olan bir anakart 500tl civarına bulunailiyor.

Diğer inceleme makaleleri için buraya tıklayın.

anakart

Image 1 of 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×