3 Liraya 5 Köfte? Her Yer Tosun

Biri çıkıp size dese ki, “Bana tüm mal varlığınızı, eviniz, arabanız ve hatta çekebildiğiniz kadar kredi çekip verin, alıp ortadan kaybolayım.”, ne yaparsınız?

Peki dese ki, “Bana tüm mal varlığınızı, eviniz, arabanız ve hatta çekebildiğiniz kadar kredi çekip verin, bütün ülkelerin paralarını gerektiğinde manipüle edebileyim.” o zaman ne yapardınız?

Yakın zamanda milli tosun çiftlikbank, kripto tosun thodex, vebitcoin vakalarından önce yerel “tosuncuk”lar vardı. Daha lokal çapta büyük vurgunlar yapıyorlardı. “Adınız terör örgütüne karıştı.” deyip çöplüğe para bıraktıran “polis, savcı vb” taklitçileri. “Bize borcunuz var, icra gelir.” diyen “sigortacı” taklitçileri.

Buradan yola çıkarak insanları korku ve panik ile soyan, vaad ile soyan olmak üzere 2 tür dolandırıcı mevcut.

Peki kriptopara bu kartelanın neresinde?

Bitcoin üzerinden konuşursak; herhangi merkezi yok, ülkesi yok, sahibi yok, mucidi takma isimle piyasada. Öyle ki logosu bile sadece logoyu sunup kaybolan hayali bir karakter tarafından piyasaya sürülmüş. Burada “aklıbaşında” kişiler doğrudan şunu sorar; “Biz kimden, ne satın alıyoruz?”

Cevap basit; “Bilinçli bir şekilde şirilip değer kazandırılmış bir hiç.”

Ortada bir veritabanı var, burada saklanan bilgiler arasında, isim, kriptopara kodu gibi bilgiler var. Sistem çökse ve kimin ne kadar kriptoparası olduğu bilinmese, kime hesap sorulabilir? Kaldı ki bir kuyumcudan 1gr altın aldığınızda, altın 0 tl olsa bile elinizde 1gr altın varken, bitcoinin değeri 0 tl olduğunda elinizde ne kalıyor?

“Alınteri dökülmemiş…”, “Emek harcanmamış…” vb klişelere girip hayat dersi verme gibi bir hata yapmayacağım.

Sadece temeli sağlam olmayan, bir kişinin parmakları ucunda ya da iki dudağı arasında olan hiç bir şeye yatırım yapma gafletinde bulunmayın.

Vel hasılı; Yok 3 liraya 5 köfte…

Bu arada ben bu yazıyı yazarken BTC = $33.900 civarı… Kaynak

Diğer ekonomi yazıları: Ekonomi | tetaton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir